SEMİNER VE KONFERANSLAR
Tüm Seminerler için Tıklayınız.
FACEBOOK
TWİTTER
HELİKOPTER ANNE, KAR KÜREYİCİ BABA ve HİZMET BEKLEYEN ÇOCUK HİKÂYELERİ

HELİKOPTER ANNE, KAR KÜREYİCİ BABA

ve HİZMET BEKLEYEN ÇOCUK HİKÂYELERİ

Bir yaşındaki Banu kaşıkla yemek yiyebilecek olgunluktadır. Ancak annesi Ayşe Hanım yemeği üzerine döker diye onu kendisi yedirmeyi tercih etmiştir. Banu dört yaşına geldi ve onu hala annesi yediriyor. Büyük ihtimal Banu 14 yaşına geldiğinde de yatağını annesi düzeltecek.

Ahmet Bey arabasını yıkarken yanına gelen yedi yaşındaki oğlu Serkan fırçayı eline alır ve arabaya sürmeye başlar. Ahmet Bey “Sen yapamazsın oğlum” diyerek fırçayı Serkan’ın elinden alır. Serkan şimdi on yedi yaşında evin perdelerini takamıyor. Onları hala Ahmet Bey takıyor. Büyük ihtimal eğer yaşlılıktan beli bükülmemişse, Serkan evlendiğinde onun evindeki perdeleri de Ahmet Bey takacak.

Melek Hanım on bir yaşındaki oğlu Zeki’nin okuldan çıkışından on dakika önce bulaşıkları yarıda bırakıp evden çıktı ve okula gitti. Öğrenci çıkış kapısında beklemeye başladı. Öğrenciler gelmeye başlayınca içeriye daha dikkatle baktı. Merdivenlerden inen Zeki’yi görünce ona el salladı. Zeki daha kapıdan çıkmadan annesi kolunu içeri uzattı ve oğlunun sırt çantasını aldı. Dışarı çıkar çıkmaz da küçük yemek çantasını oğlunun elinden aldı ve ikisi birlikte eve gittiler. Zeki şimdi yirmi bir yaşında komşu şehirde üniversitede okuyor.  Melek Hanım her hafta oğlunun evini temizlemeye gidiyor. Zeki evlenince büyük ihtimal Melek Hanım gelininin oğluna hizmet edip etmediğini denetlemeye gidecek.

Engin altı yaşında cesur bir çocuktu. Oturdukları apartmanın hemen yakınında bir market vardı.  Bir gün annesi mutfaktan “Ekmeğimiz yokmuş Abdullah, bakkaldan bir ekmek alır mısın?” diye eşine seslendi. Engin, “Anneciğim ekmeği bakkala gidip ben almak istiyorum.” diye öne atıldı. Abdullah Bey “Olmaz oğlum sen bakkala gidemezsin, bu iş sana göre değil.” diyerek ona izin vermedi. Ekmeği kendisi gidip aldı. Büyük ihtimal Engin yirmi altı yaşına geldiğinde evin ihtiyaçlarını karşılamak için bakkala, pazara gitmeyecek. Onun yerine evin bütün ihtiyaçlarını anne ve babası karşılamaya devam edecek.

Daha nice hikayeler…

Helikopter ve kar küreyici ifadeleri, çocuklarına aşırı ilgi gösteren, özel işleri ve eğitim durumlarını sürekli takip eden, gereksiz yere onların hayatına müdahale eden, çocukların çözebileceği problemleri kendileri çözen, yapabileceği ödevi kendileri yapan anne babalar için kullanılmaktadır.

Bu anne babalar, üstlenmesi gereken sorumlulukları kendileri üstlenerek çocukların sorumluluk almalarına, çözmesi gereken sorunları çözerek hayata hazırlanmalarına, giyeceği elbiseyi/ayakkabıyı, okumak istediği okulu seçerek özgüvenlerinin kırılmasına ve istemediği bir hayat yaşamasına sebep olmaktadırlar. Bu şekilde yetişen çocuklar evde saldırgan bir kral, dışarıda ise içine kapanık ve hakkını arayamayacak kadar pısırık olabilmektedirler.

Anne babalar yapabilecekleri işleri çocukların yapmasını sağlamalı, onlara yaşlarına uygun sorumluluklar vermeli, kendi ayakları üzerinde durmayı, ihtiyaçlarını gidermeyi, karşılaştıkları sorunları çözmeyi, haklarını aramayı öğretmeli ve bunları uygulamalarına yönelik gerçek hayatta fırsatlar oluşturmalı ve onlara cesaret vermelidirler.

Anne babalar çocuklarına iyilik yapmak istiyorlarsa, helikopterlikten, kar küreyicilikten vazgeçmeli, bu konuda onlara acımaktan vazgeçmelidirler.

Saygılarımla.

Muhammet YILMAZ

Eğitimci-Yazar

www.muhammetyilmaz.com

https://www.facebook.com/sayfamuhammetyilmaz