SEMİNER VE KONFERANSLAR
Tüm Seminerler için Tıklayınız.
FACEBOOK
TWİTTER
DUYURULAR
 

 

Facebook Sayfamız (Beğenerek takip edebilirsiniz) Twitter'den Takip edebilirsiniz

 

Öğrenci Gözüyle “Harika” Öğretmen Tipleri

Öğrenci Gözüyle “Harika” Öğretmen Tipleri

            Öğrenciler çok iyi gözlemcidirler. Söz konusu gözlenen kişi öğretmen olunca öğrencilerin birer uzman gözlemci olduğunu söylemek ve haklarını teslim etmek gerekir. Öğrenciler, öğretmenlere lakap takmaktan ve onları arkalarından çekiştirmekten büyük keyif alırlar.

            Öğretmen tipleri ile ilgili farklı açılardan yazılmış yazılara ulaşmak mümkündür. Ancak bizzat öğrencilerle nitel bir araştırma yapılarak, samimi ve özgürce kendi ifadeleri ile öğretmen tiplerini anlattıkları bir yazıya biz ulaşamadık. Bu sebeple merak ettik ve öğrencilere öğretmen tiplerini sorduk.

            Bulgularımızı derlediğimizde öğrencilerin öğretmen tiplerini ikiye ayırdıklarını, bazı öğretmenlerini kendi ifadeleriyle “Harika” olarak, bazılarını da “Gıcık” olarak nitelendirdiklerini gördük. Bundan dolayı iki farklı yazı hazırlamaya karar verdik. Bu yazı “Öğrenci Gözüyle ‘Harika’ Öğretmen Tipleri”ni anlatmaktadır. Öğretmen tiplerinin isim ve tanımlamaları tamamen öğrencilere aittir. Gelecek yazımızda “Öğrenci Gözüyle ‘Gıcık’ Öğretmen Tipleri”ni ele almaya çalışacağız. Şimdi söz öğrencilerde.

 

     “Adamın dibi” öğretmen

     Dersine her zaman hazırlıklı gelir. Dersini öğrencinin dikkatini çekecek hale getirir, yeri geldiğinde espri yaparak öğrenciyi eğlendirir ve öğrencileri bunaltmadan işler. Notları adaletle vermeye gayret eder ama her zaman öğrencinin iyiliğini düşünür. Öğrencileri rencide etmemek için çok dikkatli davranır, onlarla sohbet etmek için zaman ayırır. Öğrencileriyle hep farklı şeyler yapma ve bir şeyler üretme arayışı içindedir. Sınıfın durumuna göre öz eleştiri yaparak öğrencileri değil, kendini değiştirmeye gayret eder. Öğrencilerle iletişimi dersler ve notlar üzerinden kurmaz, onlarla ders dışında da ilgilenir ve sohbet eder. Ders anlatım becerisi harikadır. Neşeli ve güler yüzlüdür. Öğrenciyi gereksiz ve amaçsız ödevlerle meşgul etmez. Not onun için bir amaç değil sadece bir araçtır. Öğrenciyi asla notla tehdit etmez. Öğrencilerle tek tek ilgilenir, onları sabırla dinler, sorularına cevap vermeye çalışır. Öğrenciye değer verdiği her halinden bellidir.

 

   

 

     Anlayışlı ve esprili      öğretmen

     Bir sıkıntısı olduğunu öğrencinin gözünden anlar. Haklı olduğu durumlarda öğrencinin yanında durur, hepsinin farklı yetenekleri olduğunu bilir, ona göre not verir, düşük not alırsa sorunu çözmek için onunla konuşur. Öğrenci yanlış da yapsa onu arkadaşlarının yanında küçük düşürecek ve rencide edecek davranışlardan kaçınır. Öğrencilerin öz güvenini kırmak için değil öz güven sahibi olmaları için çaba gösterir. Öğrencilere eşit ve adaletli davranmaya dikkat eder.

 

     Bedeni yaşlı ama ruhu genç öğretmen

     Yeniliklere açıktır, nüfus cüzdanındaki yaşı ilerlemiş olmasına rağmen her zaman öğrencileri ile arkadaş gibi davranacak kadar gençtir. Onlarla kaynaşır. Ama bunu yaparken kimin öğretmen ve öğrenci olduğunu unutturmaz.

 

     Sırdaş öğretmen

     Öğrencilerin aile ve arkadaşlarına dahi anlatamadığı sırlarını paylaşabildiği, özel sorunlarını açabildiği öğretmendir. Yargılamadan, sabırla öğrencilerin dertlerini, sıkıntılarını dinler. Öğrencilere gerektiğinde bir anne veya bir baba gibi davranır. Sorunlarını çözmek için onlara destek olur. Bu öğretmen candır.

 

     Öğrenci dostu öğretmen     

     Öğrencilerle arkadaş gibidir, onlarla şakalaşır. Öğrencileri makine gibi görmez, altından kalkamayacakları görevlerden sorumlu tutmaz. Dersleri hem öğretici hem de eğlenceli geçer. Öğrenciler korktukları için değil sevdikleri için onu can kulağı ile dinlerler. Öğrenciler bir sıkıntıları olduğunda çekinmeden yanına giderler, onunla konuşmaktan mutlu olurlar. Öğrencilerini hayata hazırlar ve onlara hayattan dersler verir. Öğrenciler okul hayatlarından sonra da onunla görüşür ve onu hep hayırla anarlar. Öğrenciye hatasını şakayla karışık, onu kırmadan söyler, öyle bir güven verir ki öğrenci ona derdini hiç çekinmeden söyler.

 

     Model öğretmen

     Giyimi, konuşması, duruşu, davranışları, öğrenciye karşı tutumu, öğretmen arkadaşlarıyla olan ilişkileri, ders işleyiş biçimi her yönüyle örnek ve modeldir. Öğrenciler onu hayranlıkla izler ve örnek almaya çalışırlar. Örnekliği sözde değil özde ve davranışlarındadır.

 

     Titiz öğretmen

     Düzenli ve tertiplidir, zil çalar çalmaz derse girerler. Geç gelen öğrencileri hesaba çekmeden yerlerine oturtmazlar. Dersine iyi hazırlanırlar ve dersi planlı bir şekilde işler ve zamanında bitirirler. Teneffüs zili çalınca asla derse devam etmezler.

     Gelecek yazımızda “Öğrenci Gözüyle ‘Gıcık’ Öğretmen Tipleri”ni yazmaya çalışacağız. “Harika” olan ve “Harika” olmaya gayret eden öğretmen arkadaşlarımı saygıyla selamlarım.

Muhammet YILMAZ

Öğretmen/Eğitimci-Yazar

https://www.facebook.com/sayfamuhammetyilmaz

https://twitter.com/muhammet_yilmaz

http://www.muhammetyilmaz.com

 

 

Öğretmenliğin incelikleri, püf noktaları, yaşanmış olaylar, pratik uygulamalar, öğretmen ve öğrenci anıları, öğrencilerin istenmeyen davranışlarına karşı stratejiler

ve çok daha fazlası;

BU KİTAPTA!

ETKİLİ ÖĞRETMENLİK: Bu eser, öğretmenlik mesleği ile ilgili konuları ana hatlarıyla incelemeye, akademik ve teorik bilgileri deneyimlerle bütünleştirerek bunları hatıralar ve mesleğin incelikleriyle ortaya koyma gayretinin ürünüdür. Kitap, insan ve eğitimi, etkili öğretmenliğin incelikleri öğretmen- öğrenci iletişimi, sınıf yönetimi ve öğretim yöntemleri konularına dair birikimi okuyucusuyla buluşturmaktadır.