SEMİNER VE KONFERANSLAR
Tüm Seminerler için Tıklayınız.
FACEBOOK
TWİTTER
Duyurular

SEMİNER, KONFERANS ve ATÖLYELERİMİZDEN BAZILARI

  

        

    

-----

Konferanslar Seminerler Atölyeler

Amaç, İçerik ve Eğitim Süreçleri için tıklayınız 

Konferans, Seminer ve Atölye çalışması isteklerinizi
muallimmy@gmail.com e-posta adresine yazabilirsiniz.

----

Muhammet Yılmaz'ın Seminer ve Konferans Programlarından Bazıları

(Seminerlerin yeri konusu ile ilgili bilgi almak için iletişim bölümünden bilgi talep edebilirsiniz.)

 
 • 08 Eylül 2022-Gebze-KOCAELİ
 • 06 Eylül 2022-Sancaktepe-İSTANBUL
 • 18 Ağustos 2022-ANKARA
 • 26 Mayıs 2022-RİZE
 • 07 Nisan 2022-Başakşehir-İSTANBUL
 • 22 Mart 2022-Göktürk-İSTANBUL
 • 03 Ocak 2022-GEYVE-SAKARYA
 • 03 Ocak 2022-SZ ÜNV.-İSTANBUL
 • 25 Aralık 2021-FATİH-İSTANBUL
 • 15 Aralık 2021-HAYEF-İSTANBUL
 • 30 Kasım 2021-KÖRFEZ-KOCAELİ
 • 24-26 Kasım 2021-YÜKSEKOVA-HAKKARİ

 

ABAKÜSLERDEN ROBOTLARA EDUCASHOW EĞİTİM FUARI

ABAKÜSLERDEN ROBOTLARA EDUCASHOW EĞİTİM FUARI

İstanbul’da yaşamanın külfetlerinin yanında yararlananlar için nimetleri de vardır. Bu nimetlerden bir tanesi de fuarlardır. İstanbul’da hemen her zaman açık bir fuar bulabilirsiniz. Ama bunlardan sadece ilgi alanınıza girenleri seçmek zorundasınız. Çünkü burada bir fuarı gezmek en azından yarım gününüzü almaktadır. Konu eğitim olunca ben de bugün öğleden sonramı EDUCASHOW Okul Ekipmanları ve Teknolojileri Fuarına ayırdım.

Eğitim alanında tıpkı sağlık sektöründeki gibi sürekli yenilikler ortaya çıkmaktadır. Eğitimde yaklaşımlar, programlar, teknolojiler, ders araç ve materyalleri zamanla gelişir ve değişir. Çağı yakalayan, gençlere hitap edebilen ve geleceği kurgulayan bir eğitimci olmak istiyorsanız bu alandaki yenilikleri de takip etmek zorundasınız.

EDUCASHOW eğitim fuarı; üç boyutlu materyal üreten robotlardan ders materyali olarak hazırlanmış animasyonlara, ileri teknoloji ile üretilmiş el materyallerinden çocukların el becerilerini geliştirmek amaçlı malzemelere kadar geniş bir yelpazeyi ziyaretçilerine sunuyor. Eğitimciler için en ilgi çekici yanı ise düzenlenen workshoplar ile alanında uzman eğitimcilerle tanışma ve fikir üretme fırsatı olmaktadır.

Fuarda en fazla ilgimi çeken stantlardan biri üç boyutlu nesneler ve materyaller üreten robotlar oldu. Bu robotlarla bilgisayar ortamında çizimini yaptığınız bir aletiin, oyuncağın ya da binanın üç boyutlu maketini yapabiliyorsunuz. Öğrencilerin daha kolay öğrenmelerine yardımcı oldukları için üç boyutlu materyallerden yararlanmak gerekiyor. Bundan dolayı bu makinelerin ileride sadece meslek liselerinde değil tüm okullarda yaygınlaşacağını düşünüyorum.

İlgimi çeken standlardan bir diğeri de mental aritmetik için kullanılan abaküsler oldu. Bildiğiniz gibi abaküsleri insanlar binlerce yıldır kullanmaktadır. Abaküs, basit ama hareketli parçalardan oluşan bir hesap makinesidir. Dünyanın değişik bölgelerinde çocukların matematiksel zekâsını geliştirmek için kullanıldığı gibi hesap makinesi olarak da kullanılmaktadır. Fuardaki mental aritmetik standlarının fazlalığı ve bu alanda üretilmiş çeşitli şekil ve renklerdeki abaküsler bana yıllar önce yaşadığım bir olayı hatırlattı. İstanbul’da ömrünün büyük bir kısmını Kore’de geçirmiş yaşlı bir Tatar tanımıştım. İkinci dünya savaşı sırasında Sovyetler Birliğinde asker kaçağı durumuna düşünce yolu Kore’ye kadar varmış ve uzun yıllar orada yaşamış. Sonra bir yolunu bulup İstanbul’a gelmiş. Burada küçük bir bakkalı vardı. Onunla zaman zaman sohbet ederdik. Sohbete başlamamızın sebebi elinde gördüğüm çok eski bir abaküstü. Onunla her türlü hesabı çok hızlı bir şekilde yapabiliyordu. Abaküsü o kadar hızlı kullanıyordu ki ellerinin hareketini de tahta boncukların hareketlerini de seçemiyordum. Neredeyse elektronik bir hesap makinesine yakın bir hızda işlemleri doğru sonuçlandırıyordu. Şimdi fuarda bu abaküsleri, onlara gösterilen ilgiyi ve onların kullanımı ile ilgili eğitimin süresini (iki yıl) ve fiyatlarını öğrenince şaşıp kaldığımı itiraf etmeliyim. Bundan 4500 yıl önce Çin’de geliştirilen abaküs 2014 yılının İstanbul’unda ileri teknolojinin ürünü robotlarla birlikte eğitim fuarının gözdeleri arasındaydı.

01 Haziran’a kadar açık kalacak fuarı ziyaret etmek isteyen arkadaşlar http://www.educashow.com/online-davetiye.html adresinden ücretsiz online davetiye başvurusunda bulunabilirler. Havalimanı metrosuna binmeleri ve Atatürk Havalimanından bir önceki durak olan İstanbul Dünya Ticaret Merkezinde inmeleri halinde fuara ulaşabilirler.

Muhammet YILMAZ

Öğretmen/Eğitimci-Yazar

Web: www.muhammetyilmaz.com

Twitter: https://twitter.com/muhammet_yilmaz