SEMİNER VE KONFERANSLAR
Tüm Seminerler için Tıklayınız.
FACEBOOK
TWİTTER
DUYURULAR

Öğretmenliğin incelikleri, püf noktaları, yaşanmış olaylar, pratik uygulamalar, öğretmen ve öğrenci anıları, öğrencilerin istenmeyen davranışlarına karşı stratejiler ve çok daha fazlası;

BU KİTAPTA!

ETKİLİ ÖĞRETMENLİK: Bu eser, öğretmenlik mesleği ile ilgili konuları ana hatlarıyla incelemeye, akademik ve teorik bilgileri deneyimlerle bütünleştirerek bunları hatıralar ve mesleğin incelikleriyle ortaya koyma gayretinin ürünüdür. Kitap, insan ve eğitimi, etkili öğretmenliğin incelikleri öğretmen- öğrenci iletişimi, sınıf yönetimi ve öğretim yöntemleri konularına dair birikimi okuyucusuyla buluşturmaktadır.

DÖNEM SONLARINDA ÖĞRETMENLERİN İŞİNİ KOLAYLAŞTIRACAK 6 ÖNERİ

DÖNEM SONLARINDA ÖĞRETMENLERİN İŞİNİ KOLAYLAŞTIRACAK 6 ÖNERİ

            Öğretmenler iş yoğunluğu sebebiyle dönem sonlarında zor ve stresi bol günler yaşarlar. Öğretmenler bu zorlukların bir kısmını kendi hatalarından dolayı yaşarlar ama bir kısmı da öğrencilerden, velilerden ve okul yöneticilerinden kaynaklanabilir. Dönem sonlarında yaşanması muhtemel sorunlar ve bu sorunlara karşı geliştirilebilecek stratejilerle ilgili öğretmen arkadaşlarımıza önerilerimiz şunlardır:

     1.      Dönem sonları sizin için olduğu kadar öğrenciler için de streslidir. Özellikle veli baskısı, arkadaşları ile kıyaslanma endişesi ve başarısız görünme kaygısı onları strese sokar. Bu sebeple gergin olurlar ve size karşı bazı istenmeyen davranış ve söylemlerde bulunabilirler.  Bu günlerde onlara karşı anlayışlı davranın ve isteklerini sakince karşılayarak ikna edici açıklamalar yapmaya çalışın.

     2.      “Hocam beş puan verirseniz takdir/teşekkür alacağım.”  Diyen öğrencilere karşı uyanık olun ve aldatılmış durumuna düşmeyin. Çünkü bazı öğrenciler doğru söylese de bazıları bu yöntemle başarısız olan derslerini kurtarıyor veya hiç hak etmediği başarı belgelerine ulaşabiliyorlar.

     3.      Evet, e-okula yazdığınız puanlara para vermiyorsunuz, düşük not verince de maaşınıza zam gelmiyor ama adalet gereği puanları bol keseden vermemelisiniz. Bir öğrenciye hak etmediği halde verdiğimiz beş puanın başka bir öğrencinin hakkını yemek anlamına geldiğini unutmayınız. Belki de fazladan verdiğiniz beş puanla o öğrenci istediği bir fakülteye girecek ancak diğeri dışarıda kalacaktır.

     4.      Dönemin son haftalarında görüşmeye gelen velilerle görüşün ama öğrencinin notları ile ilgili bilgilendirme dışında konuşmayın ve tartışmayın. Bazı veliler öğrencilerden beter not dilenciliğine soyunabilir, onlara bu fırsatı vermeyin. İlkeli olursanız ilk girişimde başarısız olan veliler sizi bir daha rahatsız etmeyecektir.

     5.      Performans puanlarını yazılı sınav ortalamalarına göre değil gerçekten öğrencinin performansına göre vermeniz hem daha adildir hem de daha az sorun yaşamanızı sağlar. Öğrenciler yazılı puanlarına bakarak performans puanı veren öğretmenlerden nefret ederler. Eğer bir performans çalışması ödevi verdiyseniz başka bir veriye bakmadan onun puanını bağımsız olarak e-okula girmeniz gerekir. İkinci performans puanını da yönetmelikte belirlenen ölçütlere göre veriniz. Mesela ortaöğretim kurumları yönetmeliğine göre ikinci performans puanı “öğrencinin derse hazırlık, devam, aktif katılım ve örnek davranışlarına” göz önünde bulundurularak verilir.

     6.      Okul müdürü bir öğretim lideri olarak ölçme ve değerlendirmenin nasıl yapılacağına ilişkin size açıklamalarda ve tavsiyelerde bulunabilir. Ama müdürün ve müdür yardımcısının sizin vereceğiniz puanlara müdahale etme hakkı yoktur. Okul yöneticilerinin öğrencilerin notları ile ilgili isteklerini uygun bir dille reddedin.

     Değerli öğretmen arkadaşlarımın, stresten uzak, notlarını e-okula girmenin rahatlığı içinde bir dönem sonu ve ardından keyifli, dinlendirici bir sömestr tatili geçirmelerini dilerim.

     Selam, sevgi ve saygılarımla.

08.01.2017 / İstanbul

Muhammet YILMAZ

Öğretmen/Eğitimci-Yazar

https://www.facebook.com/sayfamuhammetyilmaz

-

İnstagram'dan Takip edebilirsiniz Twitter'den Takip edebilirsiniz Twitter'den Takip edebilirsiniz
-