SEMİNER VE KONFERANSLAR
Tüm Seminerler için Tıklayınız.
FACEBOOK
TWİTTER
DUYURULAR
 

Twitter'den Takip edebilirsiniz

Facebook profilimizden takip edebilirsiniz

 

 

 

Hawking’in Yeni Kara Deliği Ahirete mi Açılıyor?

Hawking’in Yeni Kara Deliği Ahirete mi Açılıyor?

     Ünlü fizikçi Stephan Hawking, insanoğlunun henüz cevaplayamadığı “Kara deliğe girince ne olur?” sorusuna yeni bir teori ile cevap verince bilim dünyasında bir tartışma başladı.

   Bilim adamları ölü yıldızları “Kara delik” olarak isimlendiriyor. Ölen bir yıldızın içerdiği yüksek enerjiden dolayı yıldızın kendi içine doğru çökmesiyle gerçekleşen kara delikler, o kadar kuvvetli ki ışık dâhil her şeyi içine çekiyor. Ancak bilim adamlarının cevabını bulamadıkları bir soru var; “Kara deliğin içine çektiği bu kadar şeye ne oluyor?”. Hawking’in yeni teorisine kadar kara deliğe giren şeylerin yok olduğu varsayılıyordu ama bir şeyin bilgisinin tamamen yok olamayacağı şeklinde bir fizik ilkesi de olduğu için, durum bilim adamları açısından içinden çıkılması zor bir paradoksa dönüşüyordu.

     Stephan Hawking bu paradoksa yeni bir teori ile çözüm bulmaya çalışmış. Hawking’e göre madde yok olmuyor, ya alternatif bir evrene geçiyor ya da bilgisini geride bırakıyor. Mesela bir insan kara deliğe girdiğinde geride kendisinden bir iz bırakabileceğini söylüyor. Ama bir ihtimal daha var diyor; kara delikler alternatif bir evrene kapı görevi görüyor olabilir. Bu durumda kara deliğe giren bir insan oradan geri çıkabilir ama geldiği yere değil başka bir gerçekliğe!

     Hawking fikir ve teori değiştirmeleri ile ünlü bir bilim adamıdır. Yaklaşık otuz beş yıldır kendisini takip ederim; Tanrının varlığı ile ilgili “Bir yaratıcı güç olmalıdır.” görüşü ile “Tanrının varlığı zorunlu değildir.” görüşü arasında gidip gelmeleri vardır. Kara deliklerle ilgili son teorisini açıklarken de kendisine ait olan ve yıllardır birçok bilim adamı tarafından kabul gören; kara deliklere giren maddelerin radyasyon yayarak kendilerini yok ettikleri şeklindeki teorisinin yanlış olduğunu itiraf etmiştir.

     Astronomi uzmanlarının hesaplamalarına göre Güneş, Solar Apex adı verilen bir yörüngede Vega yıldızına doğru günde yaklaşık iki milyon kilometre gibi çok yüksek bir hızla hareket etmektedir. Vega yıldızının bir kara deliğe dönüştüğünü ve dünyanın da güneş sistemi ile birlikte bu kara deliğe girdiğini varsayarsak neler olabileceğini düşünebiliriz?

     Buradan bir kıyamet senaryosu üretilebilir. Bu senaryoya göre dünya hayatı içindekilerle birlikte bu şekilde sona erer. Dünyanın içinde yaşayan ve bu olayı anlamlandırabilecek tek varlık olan insan da ölüm korkusu ile bütün yaşadıklarını bir film şeridi gibi gözünün önünden geçirebilir. Yaşanması muhtemel bu sürecin Büyük Gün’deki hesabın bir parçası olabileceği şeklinde yorumlanabilir.

     Eğer Hawking’in dediği gibi varlıklar yok olup bilgileri geriye kalacaksa, geriye kalan bu bilgilerin Allah’ın ilmi olarak düşünülmesi mümkün olabilir. İnsanın yaşadığı her şey kaydedildiğine ve bu kayıtlar da Allah’ın ilmi olduğuna göre bunların yok olması düşünülemez. Bu bağlamda Hawking belki de farkında olmadan Allah’ın ve ilminin ezeli olduğu inancına bilimsel perspektiften hizmet etmiş olabilir.

     Hawking’in “Kara delikler alternatif bir evrene geçişin kapısı olabilir.” Şeklinde ifade ettiği ihtimal, doğrusu beni birinci ihtimalden daha fazla ilgilendiriyor. Bilim insanlarının birçoğunun dini kavramları kullanmamak gibi saplantı haline gelmiş bir kuralı var. Öteki dünyayı “Alternatif evren” diye ifade edince bir sorun olmazken “Ahiret” olarak ifade edince sorun ortaya çıkıyor. Belki böyle olması daha iyidir. Çünkü “Alternatif evren” ifadesine yüklenen anlam ile “Ahiret” kavramına yüklenen anlam birbirinden farklı olmalıdır.

     Benim Sayın Hawking’den bir beklentim var. Kendisinden en yakın zamanda “Kara delikten geriye kalan bilgiler” ışığında “Alternatif evrende” neler olacağı ile ilgili bir teori geliştirmesini istiyorum. Bu arada kendisine bir de önerim var. Kara deliğin çekim gücüne karşı koyacak “Üstün Bir Güç”ün varlığının bir hakikat olduğunu göz önünde bulundurursa teorilerinde daha isabetli olacağını garanti edebilirim.

29.08.2015

Muhammet YILMAZ

Öğretmen/Eğitimci-Yazar

https://twitter.com/muhammet_yilmaz