SEMİNER VE KONFERANSLAR
Tüm Seminerler için Tıklayınız.
FACEBOOK
TWİTTER
DUYURULAR

Hz. PEYGAMBERİ NASIL ÖĞRETELİM

Kur’an’dır. Kur’an’ı açıklayan ve onun nasıl yaşanacağını örnekleyen de Hz. Muhammed’dir. İslâm tarihinde Tefsir, Hadis, Fıkıh ve Kelâm gibi din ilimleriyle birlikte eğitim kurumlarında okutulan derslerin başında Siyer gelir. Siyer, doğumundan vefatına kadar Hz. Muhammed’in hayatını konu edinen bir ilimdir. Siyer öğretiminin amacı, Hz. Muhammed’in hayatını bütün yönleriyle ele alarak açıklamak, onu tanıtmak ve örnek hayatı üzerinden İslâm’ın doğru anlaşılmasına ve yaşanmasına katkıda bulunmaktır.

PDF OLARAK ÜCRETSİZ İNDİREBİLİRSİNİZ

KUTLU DOĞUM TİCARETİ

KUTLU DOĞUM TİCARETİ

     Kutlu Doğum haftası yaklaştıkça işin ticaretini yapanlar daha fazla görünmeye başladı. Organizasyon şirketleri resmi ve sivil kurumlara binlerce liraya “Kutlu Doğum” programları pazarlıyorlar. Bazı şirketler fiks menü program pazarlarken, bazıları da belli ücretler karşılığında ekstralarla programı zenginleştirebiliyor. Mesela semazen talep ederseniz epeyce paraya kıymak zorundasınız. Gül dağıtmak isterseniz katılımcı sayısına göre bütçenizi hesaplamanız gerekiyor. Ama çoğu programda gül suyu şirket tarafından ikram ediliyor.

     Hz. Peygamber ile ilgili kitaplar, broşürler, ayraçlar, magnetler ve rozetler Kutlu Doğum ticaret pazarında kendine önemli bir yer bulabiliyor. Ama en önemli unsur konuşmacılar. Çoğunlukla duygu yüklü hikâyelerle Hz. Muhammed’i anlatan ünlü konuşmacılardan bazıları yüklü paralar karşılığında yapıyor bu işi. Anlayacağınız Kutlu Doğum ticaret tezgâhı iyi çalışıyor.

     Gelelim içeriğe; “Kutlu Doğum programlarında nasıl bir insan, nasıl bir peygamber yani nasıl bir Hz. Muhammed işleniyor?” sorusuna. İşte burada da ticaret kurallarına uygun bir içerikle karşılaşıyorsunuz. Ticarette hemen her şeyi arz talep dengesi belirler. Bu konuda da içeriği talep belirliyor. Halk neyi dinlemekten, kendisine ne verilmesinden hoşlanıyorsa piyasaya o arz ediliyor. Tabii ki Hz. Peygamber’in hiç hoşlanmadığı bir gösteriş ve şa’şaa eşliğinde.

     Kutlu Doğum pazarında gerçeği dışında her türlü Hz. Muhammed bulmak mümkün; mesela isteyen mucizelerle yaşamış bir Peygamber, isteyen uysal, halim selim, kadere boyun eğmiş bir Peygamber, isteyen gece gündüz ibadet eden bir Peygamber, isteyen de her gün savaşan bir Peygamber bulabilir kolayca bu pazarda. Ama gerçek Hz. Muhammed’i bulmak oldukça zor. Çünkü gerçek Hz. Muhammed hem din tüccarlarıyla, hem egemen siyasi güçlerle, hem ekonomik sömürgecilerle, hem de aklını kullanmayan cahillerle ömrü boyunca mücadele etmiş, uyuyan halkı uyandırmış ve toplumsal adaletsizliklere ve cehalete karşı mücadele bilinci oluşturmuştur. Doğal olarak bugünün din tüccarlarından böyle bir peygamberi tanıtıp anlatmaları beklenemez. Çünkü gerçek Hz. Muhammed’in bilinmesi ve tanınması onların işine hiç gelmez; ekmek kapılarına, engel olur ve ağabeylerinden, büyüklerinden fırça yemelerine sebep olur.

    Aslında “Kutlu Doğum” ifadesinin kendisi de, Hz. Peygamber’in doğumunun “Noel vari” bir şekilde kutlanması da sorunludur. Program içerikleri gerçek Hz. Muhammed’i anlatsa yine gam yemeyeceğim ama her şey var Hz. Peygamber’in gerçek mücadelesi yok.  

     Bütün bunlara rağmen, Kutlu Doğum programı düzenleyecek olan resmi ve sivil kurum yetkililerine bir teklifim var. Programım çok yoğun, her yere gidemem ama konuşmamın içeriğine karışmamak koşuluyla ve bir kuruş ücret almadan, yol ve konaklama giderleri de tarafıma ait olmak üzere, Hz. Peygamberi anlatmak için programınıza konuşmacı olarak gelmeye talibim. Sizden haber bekleyeceğim. Saygılarımla.

Not: Yazıyı yayınladıktan kısa bir süre sonra birkaç yere söz verdiğim için diğer taleplere yetişmem mümkün olamayacaktır. İlginize teşekkür ederim.

23 Mart 2016 / İstanbul

Muhammet YILMAZ

Eğitimci-Yazar

https://twitter.com/muhammet_yilmaz

https://www.facebook.com/sayfamuhammetyilmaz