SEMİNER VE KONFERANSLAR
Tüm Seminerler için Tıklayınız.
FACEBOOK
TWİTTER
DUYURULAR

.

Etkili, vizyon sahibi ve lider bir öğretmen olmak bizim elimizde!

Eğitimci Muhammet Yılmaz liderliğinde ETKİLİ ÖĞRETMENLİK ATÖLYESİ

Ayrıntılı bilgi ve kayıt için: http://ogretmen.dem.org.tr/

MECİDİ’NİN OLAĞANÜSTÜ Hz. MUHAMMED’İ

MECİDİ’NİN OLAĞANÜSTÜ Hz. MUHAMMED’İ

İranlı yönetmen Mecid Mecidi’nin Hz. Muhammed / Allah’ın Elçisi filmini sinemada izledim. Türkiye’de olay olan filmi, Hz. Peygamber ile ilgili sınır tanımayan hurafelerin, sinema teknolojileri ile daha da abartılmış haliyle fantastik bir eser olarak özetleyebilirim.

Filmde Şia bakış açısı açıkça görülüyor. Zaten yönetmen Mecid Mecidi filmin başında “Bu filmi tarihi bilgiler ve Hz. Muhammed’e bakışım doğrultusunda yaptım.” diye seyirciyi uyarıyor. Bunun oldukça dürüst bir tavır olduğunu düşünüyorum. Filmde örtük bir şekilde Şiilik propagandası yapıldığı çok açık ama bundan şikayet eden Sünnilere de “Milyar dolarları lüks ve israfta harcayacağınıza bir film de siz yapsaydınız!” diyesi geliyor insanın.

Sinematografik açıdan etkileyici bir Mekke sahnesi ile başlayan filmin hemen başında “Kötü” bir Ebu Süfyan ve Güçlü bir imana sahip Ebu Talib ile karşılaşıyorsunuz. Fil Vakası, Abdulmuttalib’in Peygamberimize Muhammed ismini verdiği ve onu Ebu Talib’e emanet ettiği sahneler oldukça etkileyici hazırlanmış. Filme kattığı duygusallık ve sinema endüstrisinin imkanlarını kullanmadaki başarısı açısından Mecid Mecidi’yi kutlamak gerekir.

Yönetmen Mecidi’nin, pozitif bilimlerin ürettiği sinema teknolojisi ile metafizik boyutu yüksek bir Hz. Muhammed filmi yaptığını söylemek gerekir. Film boyunca olağanüstü/insanüstü özellikleri olan bir Muhammed anlatımı var. Filmin büyük bir kısmında, İslam tarihinde zaten var olan hurafelere yenileri eklenerek fantastik bir anlatım tercih edilmiş.  Bu açıdan Hz. Musa ve Hz. İsa ile yarıştırılmış bir Hz. Muhammed profili amaçlandığı rahatça söylenebilir.

Filmin bir Müslümana verebileceği çok fazla bir şey olmadığı kanaatindeyim. Belki kerametlerle desteklenen olağanüstü bir Muhammed anlatımı olmadan çekilseydi, Peygamberimizin anlaşılmasına ve daha fazla sevilmesine vesile olabilirdi. Ama aynı şeyi Yahudi ve Hristiyanlar için söyleyemem. Filmde Ehli Kitaba bir el uzatıldığı, aslında aynıyız/benzeriz, çok ortak yönümüz var ve diyalog halinde olmalıyız mesajları verildiği açıkça görülebilir.

Filmin özellikle çocuklara izlettirilmesi ile ilgili, zihinlerinde bırakacağı olağanüstü/insanüstü Muhammed algısını ve örtük Şia propagandasını göz önünde bulundurmak gerekir kanaatindeyim. Ancak şunu da ifade etmeliyim ki filmdeki hurafelerin ve olağanüstü olayların büyük bir kısmı Sünni siyer anlatımlarında da mevcuttur. Çocuklarımızı sadece filmden değil Sevgili Peygamberimizi vahiy alan ve en güzel ahlaka sahip bir insan olmanın ötesine taşıyan onu insanüstü gösteren her söylemden korumamız gerektiğini düşünüyorum.

Eğer aldığı eleştiriler sebebiyle filmin diğer bölümleri çekilmez/gösterime girmez ve elde sadece bu izlediğimiz ilk bölüm kalırsa işte o zaman filmin insanların zihninde yarattığı tahribat daha da ağır olacak diye düşünüyorum. Çünkü bu filmin, Hz. Muhammed’in bir insan olarak başardığı tevhit ve adalet mücadelesini insanların zihninde değersiz hale getirme ihtimali vardır.

05 Kasım 2016 / İstanbul

Muhammet YILMAZ

Eğitimci-Yazar

https://www.facebook.com/sayfamuhammetyilmaz

https://twitter.com/muhammet_yilmaz

www.muhammetyilmaz.com