SEMİNER VE KONFERANSLAR
Tüm Seminerler için Tıklayınız.
FACEBOOK
TWİTTER
DUYURULAR

 

İnstagram'dan Takip edebilirsiniz Twitter'dan Takip edebilirsiniz Facebook'dan Takip edebilirsiniz

 

 
O ÇOCUKLARA NASIL KIYDIN ÖĞRETMENİM!

O ÇOCUKLARA NASIL KIYDIN ÖĞRETMENİM!

Olay İstanbul’un merkezi ilçelerinden birinde akademik açıdan başarılı bir ortaokulda gerçiyor. Benzerlerinde olduğu gibi bu okulda da öğrencilere çocuklukları unutturulmuş ve onlar birer yarış atına dönüştürülmüşler. İyi insan olmaları başta sınıf öğretmenleri olmak üzere kimsenin umurunda değil. Çocukların akademik başarısı üzerinden adeta öğretmenler ve veliler yarışıyor.

Altıncı sınıflardan birinin sınıf öğretmeni işi oldukça abartmış. Öğrencilerin daha hızlı koşması için çocukların psikolojisini bir tarafa bırakarak onları sınıfta aldıkları notlara göre sıralıyor. En yüksek puan alanları en ön sıralara, daha düşük alanları ikinci sıralara, daha düşükleri üçüncü sıralara derken bütün sınıfı aldıkları notlara göre sınıfta oturtuyor. Arkaya doğru gittikçe notlar düşüyor. Ahlaksız sıralamada sınır tanımayan öğretmen, sınav puanları belli oldukça öğrencilerin yerlerini aldıkları notlara göre tekrar değiştiriyor. Yani sizin anlayacağınız sınıfta notlara göre sürekli bir hiyerarşi var.

Böyle bir muameleye tabi olan çocuk gelecekte toplum için patlamaya hazır bir dinamitten farksızdır. Büyük ihtimal öğretmenimiz olayın bu yönünden habersizdir ama masum değildir. Çünkü bir eğitimci olarak bu yaptığının çocuklar için psikolojik ve pedagojik açıdan ne anlama geldiğini bilmesi gerekir.

Öğretmenim,

Bu şekilde davranarak o çocukları daha fazla çalıştıracağını ve daha yüksek notlar alacaklarını planlıyorsun. Bununla belki onları düşünüyorsun belki velilere yaranmaya çalışıyorsun belki de kendini tatmin etmeye çalışıyorsun. Ama bilmelisin ki bu uygulama ile çocukları aşağılıyor, dışlıyor ve ötekileştiriyorsun. Küçücük bedenlerinde yaşattıkları büyük ruhlarına zarar veriyorsun. Onları kendine ve arkadaşlarına düşman ediyorsun. Yüreklerinde onulmaz yaralar açıyorsun. Topluma ve insanlara güvenlerini yıkıyorsun.

Öğretmenim, ayrıca sen hiç kısa boylu öğrencilerden düşük puan alanların hallerini düşündün mü? Onlar sınıfın en arkasına oturacaklar, tahtayı ve sizi yeterince göremedikleri için motivasyonları azalacak ve dersten kopacaklar. Bununla da kalmayıp istenmeyen/ olumsuz davranışlara başvuracaklar. Bundan hem onlar hem de sen zarar göreceksin.

Peki, ne mi yapmalısın?

İlk önce çocukların sınıfta mümkün olduğu kadar istedikleri yere oturmalarına izin vermelisin. Tabii ki bunu yaparken sağlık durumlarını ve bedensel özelliklerini göz önünde bulundurmalı ve buna yönelik gereken tedbirleri almalısın.

Öğretmenim, çocuklar birbirinden daha iyi öğrenirler. Bu sebeple akademik başarıları açısından iyi olanlarla zayıf olanları beraber oturtursan bir süre sonra sınıfının ortalama başarısının artacağını görebilirsin.

Ayrıca çocuklar işbirliği yaparak daha da iyi öğrenirler. Bu sebeple bilgi ve becerileri açısından farklı çocukları bir grupta toplarsan onlar grup çalışmalarında daha iyi öğrenir ve işlerini daha kolay yaparlar. Mesela dört öğrencilik bir grup düşünelim. Birinin bilgi hazinesi, birinin el becerileri, birinin hayal gücü, diğerinin de liderlik becerileri iyi. Bu şekilde farklı özellikleri olan öğrencilerin oluşturduğu gruplar, görev ve sorumluluklarını çok daha kısa zamanda ve çok daha nitelikli bir şekilde yerine getireceklerdir. İsterseniz bir deneyip görebilirsin.

Kendisine yapılmasını istemediği bir davranışı öğrencilerine yapmayan öğretmenlerin sayısının artmasını dilerim. Selam, sevgi ve saygılarımla.

Muhammet YILMAZ

Öğretmen/Eğitimci-Yazar

www.facebook.com/sayfamuhammetyilmaz