SEMİNER VE KONFERANSLAR
Tüm Seminerler için Tıklayınız.
FACEBOOK
TWİTTER
Duyurular

SEMİNER, KONFERANS ve ATÖLYELERİMİZDEN BAZILARI

  

        

    

-----

Konferanslar Seminerler Atölyeler

Amaç, İçerik ve Eğitim Süreçleri için tıklayınız 

Konferans, Seminer ve Atölye çalışması isteklerinizi
muallimmy@gmail.com e-posta adresine yazabilirsiniz.

----

Muhammet Yılmaz'ın Seminer ve Konferans Programlarından Bazıları

(Seminerlerin yeri konusu ile ilgili bilgi almak için iletişim bölümünden bilgi talep edebilirsiniz.)

 
 • 08 Eylül 2022-Gebze-KOCAELİ
 • 06 Eylül 2022-Sancaktepe-İSTANBUL
 • 18 Ağustos 2022-ANKARA
 • 26 Mayıs 2022-RİZE
 • 07 Nisan 2022-Başakşehir-İSTANBUL
 • 22 Mart 2022-Göktürk-İSTANBUL
 • 03 Ocak 2022-GEYVE-SAKARYA
 • 03 Ocak 2022-SZ ÜNV.-İSTANBUL
 • 25 Aralık 2021-FATİH-İSTANBUL
 • 15 Aralık 2021-HAYEF-İSTANBUL
 • 30 Kasım 2021-KÖRFEZ-KOCAELİ
 • 24-26 Kasım 2021-YÜKSEKOVA-HAKKARİ

 

ÖĞRETMENLERİN MESLEKİ ALGILARI VE SORUNLARI ANKETİ İLGİLİ GÖRÜŞ VE YORUMLAR

ÖĞRETMENLERİN MESLEKİ ALGILARI VE SORUNLARI

ANKETİ İLGİLİ GÖRÜŞ VE YORUMLAR

        Eğitim ve öğretmenlikle ilgili kitap, yazı, makale, seminer ve konferans çalışmalarımda kullandığım bilgilerden bazılarını öğretmen arkadaşlar ve sevgili öğrencilerle yaptığım anketlerden elde ediyorum. Elde ettiğim bilgileri bürokrat, eğitim yöneticisi, öğretmen ve öğrencilerle paylaşıyorum. Amacım eğitime ve dolayısıyla insana katkı sağlamaktır. Ayrıca eğer kabul ederse Yüce Mevla’dan da beklentilerimin olduğunu ifade etmeliyim.

          Kısa bir süre önce “ÖĞRETMENLERİN MESLEKİ ALGILARI VE SORUNLARI” başlıklı bir anket hazırlayıp yayınladım. Anketin yaklaşık otuz bin öğretmene ulaştığını tahmin ediyorum. Beş yüzü ilk on gün içinde olmak üzere üç haftada altı yüz öğretmen arkadaş anketi cevaplayarak araştırmamıza katkıda bulundular. Hepsine çok teşekkür ederim. Anket sonuçlarının değerlendirilmesi açısından altı yüz kişilik katılım iyi bir rakamdır ve yeterlidir. Ancak kendi meslekleriyle ilgili bir ankete beş dakika ayırıp cevaplamayan binlerce öğretmenin tutumlarının da sorgulanması gerektiğini düşünüyorum.

          Anket sonuçlarını yüzeysel olarak gözden geçirdim. Elde edilen verilerin eğitimimiz ve öğretmenlik mesleği ile ilgili çok zengin bir veri kaynağı oluşturduğunu memnuniyetle gördüm. Konu ile ilgili tarihe önemli notlar düşebileceğimiz bilgilere ulaştığımızı düşünüyorum. Ayrıca birçok konuda çarpıcı ve şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıktı. Bu sonuçları imkânlarım elverdiği ölçüde hem yalın halde hem de yorumlarımla sizlerle paylaşacağım inşallah.

          Anket hem seçenekleri işaretleyerek cevap vermeye hem de yorum yapmaya müsait olduğu için iki türlü veri elde etme imkânımız oldu. Arkadaşlardan bazıları seçenekleri işaretlemekle kalmamış yöneticiler, hizmet içi eğitim, öğretmen yetiştirme gibi konular başta olmak üzere çok güzel yorumlar yaparak da görüşlerini bizlerle paylaşmışlar. Onlara ayrıca teşekkür ediyorum. Sizlerle bu yorumları daha sonra paylaşmaya çalışacağım. Ancak bu yazıda sadece anketle ilgili bazı yorumlara yer vermek istiyorum. Anket için yazılan yorumlardaki bazı yazım hatalarını düzelttiğimi ama çok fazla müdahale etmediğimi hatırlatarak sizleri öğretmenlerin görüşleriyle baş başa bırakıyor ve saygılarımı sunuyorum.

Muhammet YILMAZ

Öğretmen/Eğitimci-Yazar

https://twitter.com/muhammet_yilmaz

 

ANKET İLE İLGİLİ YORUMLAR

·         Böyle bir anket hazırladığınız için çok teşekkür ederiz.  Anket sonuçlarını yorumlarınızla birlikte bekliyoruz.  Çalışmalarınızda başarılar dileriz. (Çok sayıda/benzer)

·         Güzel anket. Umarım dini/ideolojik bir amacı yoktur. Teşekkür ederim.

·         Anket birçok öğretmenin yaşadığı sorunlara tercüman olacak şekilde hazırlanmış soruları çoğaltmak mümkün fakat en yalın haliyle iyi şekilde hazırlanmış.

·         Zorunlu eğitimin nasıl anlaşılması gerektiğinin hiç sorgulanmaması yanlış olmuş yine de çok teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim.

·         Aslında bu soruların bakanlık tarafından sorulup bu ankete göre düzenlemelerde bulunmasını gerçekten çok istiyorum.

·         Bu tür anketlerden çıkan neticelerin, bunları uygulama konumunda olan kişi ve kuruluşlara iletilerek, uygulamaya konulmasının temin edilmesi gerekir diye düşünüyorum.

·         Anket sonuçları umarım ciddiye alınır. Eğitimde yapılan yenilikler tepeden inme değil de bu konuda tecrübe sahibi öğretmenlerden fikir alınarak yapılmalıdır.

·         Anket soruları gayet kaliteli ve sorunu tespite yönelik, tebrik ederim. Anket neticeleri ile ilgili bilgilendirme yaparsanız sevinirim.

·         Anketin eğitim çalışmalarına olumlu katkı sağlamasını umuyor ve bekliyorum. Ne var ki sürekli değişen sistemin bu çalışmalara fırsat sunacağından ümitsizim.

·         Dilerim bu anketten elde edilen bilimsel bulgular sümen altı edilmez.

·         Sorular ve seçenekler oldukça kaliteli. Teşekkür ederim.

·         Bu şekildeki çalışmaların faydalı olacağına inanıyorum.

·         Seçenekleri sınırlamasanız daha iyi olurdu.

·         Bir faydası olacak mı?!

·         Umarım eğitim sistemindeki sıkıntıları gidermede bir katkısı olur.

·         Bazı sorunlar için verilen şıklar yetersiz. Diğer şıkkını işaretleme gerekliliği ne kadar az ise anket o kadar başarılıdır.

·         Bazı sorular sadece MEB’da görev yapan personele göre olmuş.

·         Kesinlikle yapıcı ve acilen ihtiyaç duyulan bir konu.

·         Çok kritik ve kaliteli sorular hazırlamışsınız, ellerinize sağlık.