SEMİNER VE KONFERANSLAR
Tüm Seminerler için Tıklayınız.
FACEBOOK
TWİTTER
DUYURULAR

Öğretmenliğin incelikleri, püf noktaları, yaşanmış olaylar, pratik uygulamalar, öğretmen ve öğrenci anıları, öğrencilerin istenmeyen davranışlarına karşı stratejiler

ve çok daha fazlası;

BU KİTAPTA!

ETKİLİ ÖĞRETMENLİK: Bu eser, öğretmenlik mesleği ile ilgili konuları ana hatlarıyla incelemeye, akademik ve teorik bilgileri deneyimlerle bütünleştirerek bunları hatıralar ve mesleğin incelikleriyle ortaya koyma gayretinin ürünüdür. Kitap, insan ve eğitimi, etkili öğretmenliğin incelikleri öğretmen- öğrenci iletişimi, sınıf yönetimi ve öğretim yöntemleri konularına dair birikimi okuyucusuyla buluşturmaktadır.

Öğretmenlik Gül Yetiştirme Sanatıdır Bir Bakıma

Öğretmenlik Gül Yetiştirme Sanatıdır Bir Bakıma

Öğretmenlik gül yetiştirme sanatıdır bir bakıma. Öğretmen olmak okulu bir gül bahçesi görmektir. Gül bahçesindeki gülleri bin bir çeşit, bin bir renk görebilmektir öğretmenlik. Güllerini kucaklar dolusu sevgiyle besleyebilmektir. Bıkmadan, usanmadan, erinmeden ve cömertçe harcamaktır sevgiyi, merhameti güllerine. Öğretmen olmak, sevginin harcandıkça artan hikmetli bir kaynaktan geldiğine inanmaktır, iman etmektir aynı zamanda.          

Öğretmen olmak, bahçedeki gülleri “Güllerim!” diyerek koklayabilmektir samimiyetle. Kokularını alabilmektir, farkında olabilmektir farklılıklarının. Öğretmenlik güllerle konuşabilmektir; seslerle, bakışlarla ve sevgi dokunuşlarıyla.  Gülleri duyabilmektir öğretmenlik, anlayabilmektir onları. Gülleri anladığını onlara hissettirmektir.

Kapılar vardır göze ve duyulara açılır, kapılar vardır zihne açılır ve kapılar vardır gönle açılır.  Öğretmen, bu kapıların hepsini usta ve hassas bir çilingir maharetiyle açabilendir. Kolay değildir bunu başarmak mutlaka. Ama sanat icra etmek, sanatçı olmak da kolay değildir. Emek ister, sabır ister öğretmenlik. Kolay değildir gül yetiştirmek; hele bin bir çeşit, bin bir renk olsun isterse öğretmen. Maharet, güllerin ne kadar narin olduklarını unutmadan bu sanatı icra etmektir.

Öğretmenlik zor bir sanattır. Sabır ister, güç ister, heyecan ister. Güllerin kokusudur, rengidir ve kadife tenidir öğretmene güç veren, heyecan veren. Öğretmenlik mis gibi gül kokularıyla, rengârenk güllerden beslenebilmektir aynı zamanda. Selam olsun gül besleme sanatını hakkıyla icra edenlere.

Muhammet YILMAZ

Öğretmen/Eğitimci-Yazar

https://twitter.com/muhammet_yilmaz