SEMİNER VE KONFERANSLAR
Tüm Seminerler için Tıklayınız.
FACEBOOK
TWİTTER
OKUL NE İŞE YARAR?

OKUL NE İŞE YARAR?

Siz hiç “Okula başladıktan sonra benim çocuğumun ahlakı güzelleşti.” diyen anne baba gördünüz mü? Yoksa tam tersine ebeveynlerin bir kısmı “Çocuğumun ahlakı okula bozuldu, daha önce hiç küfür bilmez, kötü söz söylemezdi ama şimdi ağzı bozuldu.” mu diyorlar?

Sizce okul, çocukların farklılıklarının zenginliğe dönüştürüldüğü bir yer mi yoksa bu farklılıkların törpülenip tek tip insan haline getirildikleri bir torna atölyesi mi? Mesela yerleşik anlayıştan farklı, “uçuk” denebilecek düşünceleri olan ve bunları sınıfta ifade eden çocuklara, daha çok “Ne saçmalıyorsun?” diye mi yoksa “Aferin, herkesten farklı düşünmene çok sevindim.” şeklinde mi tepki gösteriliyor?

Okul çocukların yeteneklerinin keşfedildiği, becerilerinin geliştirildiği bir yer mi yoksa var olan yetenek ve becerilerinin köreldiği bir yer mi? Mesela okullarımızda bu çocuğun bağlama çalma yeteneği var, yüzme becerisi var, el sanatlarına çok yatkın denilerek yönlendirilen çocukların oranı ne kadar? Bilmeyenler için söyleyelim; yok denecek kadar az.

Okul çocuğun eğitilip mutlu yaşaması için hayata hazırlandığı bir yer mi yoksa öğütülüp sermayeye yem edildiği bir değirmen mi? Mesela eğitim programları bir insan olarak çocukların fıtratına uygun özgün ve özgür bireyler olması için mi hazırlanıyor yoksa sanayinin şu kadar işgücüne ihtiyacı olacak buna göre eleman yetiştirelim diye mi yapılıyor?

Okul çocuğa cesaret aşılayan, girişimcilik ruhunu besleyen, başarabileceğine dair onu motive eden bir işlev mi görüyor yoksa onu bastırıp pısırıklaştırıyor ve kendine güvenini mi yıkıyor?

Okul, haklarını bilen ve hakkını arayan bireyler yetiştirmeye mi yoksa kendisine verilene razı uysal vatandaş yetiştirmeye mi yarıyor? Hakkını aramayı bilen çocuklar bunu okulda mı öğreniyor yoksa sokakta mı? Acaba okul yöneticilerinin çoğunluğu, hak aramak için kendilerine başvuran öğrencileri tebrik edip buna teşvik mi ediyor yoksa “böyle yaparsanız başınıza iş alırsınız” deyip tehdit mi ediyor?

Okul çocukların hayallerini gerçekleştirdikleri bir yer mi yoksa hayallerinin hatta hayal kurma özgürlüklerinin bile ellerinden alındığı bir yer mi? Mesela görsel sanatlar öğretmenleri çoğunlukla, çocuklara “hayalinizdeki masanın resmini çizin” mi diyor yoksa “şu masanın resmini çizin” deyip bütün öğrencilere aynı masanın resmini mi çizdiriyor?

Okul çocuğun sağlam bir karaktere sahip olması için program uygulayan bir yer mi yoksa bazı öğretmenlerin ve yöneticilerin egolarını tatmin etmek için çocuğun onurunu kırdıkları, kişiliğine saldırdıkları bir yer mi?

Okul gerçek hayatta kullanabileceği bilgilerle çocuğun donatıldığı bir yer mi yoksa hayatta karşılığı olmayan teorik birtakım bilgiler öğrendiği ve sınavdan sonra bunları unuttuğu bir yer mi?

Okul çocuğu sosyalleştirerek topluma uyum sağlamasına katkıda bulunan bir yer mi yoksa sınıfın içine tıkılmaktan, ders çalışmaktan, test çözmekten, sınava hazırlanmaktan asosyal bir insan haline geldiği bir yer mi? Karar sizin.

Okulu hayata hazırlayan bir yer olarak tasarlamak için önerilerimizi başka bir yazıda ele alıncaya kadar hoşça bakın zatınıza.

Paylaşmak güzeldir, iyilikler paylaşarak artar. Saygılarımla.

Muhammet YILMAZ

Öğretmen/Eğitimci-Yazar

www.muhammetyilmaz.com

www.facebook.com/sayfamuhammetyilmaz

 

----

İnstagram'dan Takip edebilirsiniz Twitter'dan Takip edebilirsiniz Facebook'dan Takip edebilirsiniz