SEMİNER VE KONFERANSLAR
Tüm Seminerler için Tıklayınız.
FACEBOOK
TWİTTER
Duyurular

-----

Konferanslar Seminerler Atölyeler

Amaç, İçerik ve Eğitim Süreçleri için tıklayınız 

Konferans, Seminer ve Atölye çalışması isteklerinizi
muallimmy@gmail.com e-posta adresine yazabilirsiniz.

----

Muhammet Yılmaz'ın Seminer ve Konferans Programlarından Bazıları

(Seminerlerin yeri konusu ile ilgili bilgi almak için iletişim bölümünden bilgi talep edebilirsiniz.)

 
 • 17 Şubat 2024-ANKARA
 • 30 Kasım 2023-KONYA
 • 18 Kasım 2023-BURSA
 • 09 Ekim 2023-İSTANBUL
 • 13 Eylül 2023-ANKARA
 • 06 Eylül 2023-İSTANBUL
 • 05 Eylül 2023-KOCAELİ
 • 01 Eylül 2023-ANKARA
 • 21 Temmuz 2023-RİZE
 • 02 Mayıs 2023-DENİZLİ
 • 15 Nisan2023-İSTANBUL

 

PK FİLMİ: AŞKIN SAFLIĞI VE İNANCIN YALINLIĞI

  YENİ KİTABIMIZ YAYINLANDI!
Bu eser, varlığın ve insanın kısa bir serüveni ile birlikte, “İnsan kimdir? ve “İslâm nedir?” sorularına anlam boyutunu önceleyerek cevap bulmayı, başta gençler olmak üzere sorgulayan, anlama gayreti içinde olan herkesin İslam’ı doğru anlamasına, insanın neye inandığını bilmesine, hangi ibadeti niçin yaptığının farkında olmasına, dini görevlerini amacına uygun ve bilinçli bir şekilde yerine getirmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Kitaba ulaşmak için: http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp… 
Kitabın içindekilerine ulaşmak için:
http://www.muhammetyilmaz.com/content/yayinlanmis-kitaplar/623 

 

PK FİLMİ: AŞKIN SAFLIĞI VE İNANCIN YALINLIĞI

(Bir Sinema Filmi Değerlendirmesi)

 

     Tanrıya ulaşmak için bir aracıya ihtiyaç olmadığının bir Hint filmiyle bu kadar etkili anlatılabileceğini hiç tahmin etmezdim. Hindistanlı bir Müslüman olan ve filmleri beğeni ile izlenen Aamir KHAN’ın başrolde oynadığı PK isimli Hint filmi, aslında yalın bir tanrı inancına ve aşkın saflığına vurgu yapıyor.

     PK, uzaydan gelen birinin, dünyada yaşayanların pek sormadıkları masum sorular sorması ve tanrı inançlarını sorgulaması üzerine kurgulanmış ve müthiş bir finalle noktalanan harika bir film. Çocuksu bir merakla, zor durumda kalan bir insanın tanrıya ulaşma isteğini, inançların farklılıklarından kurtulup, sorgulamamanın getirdiği akla zarar inanışların içinden sıyrılıp doğru bir düşünüş ve inanışa yönelmenin serüvenini PK’de komedi ile birlikte bulabilirsiniz.

     Film dinlerin sorgulanamaz olduğunu eleştiriyor. Dinlerdeki batıl inançların tanrı adına konuşan ve tanrının yetkisini kullandığını iddia eden insanlar yüzünden oluştuğunu vurgulayarak dinlerdeki yanlış tanrı inanışlarını her fırsatta yeriyor.

     PK aynı zamanda bir aşk filmi. Aşkın insanın iliklerine kadar işleyen saflığına, insanı yaşatan, ona heyecan, yaşama sevinci ve ümidi veren bir duygu olduğuna filmle birlikte bir kez daha şahitlik edebilirsiniz.

     Belçika’da okumakta olan Hindu bir kız ile Pakistanlı Müslüman bir delikanlının oldukça ilginç başlangıcı, fakat bir o kadar da hüzünlü bir ayrılışını anlatan aşk hikâyesi ile başlayan filmde güzel repliklere de şahitlik edebilirsiniz. Mesela:

“Geçmişimiz bizi umursamıyorsa, biz niye onu hatırlayalım. Gelecek bize el sallıyor gel onun yanına gidelim.”

“Aşk bir zaman kaybı ama ben bu zamanı kaybetmeyi seviyorum.”

“Aşk sevdiğini özgür bırakmayı göze alabilecek kadar sevmektir.”

“Anladım ki dünyada bir değil birden çok tanrı var. Hepsinin kendi müritleri var ve hepsi kendi şirketini yönetiyor.”

 “Siz tanrı bir tane diyorsunuz, ben diyorum ki hayır iki tane tanrı var. Biri hepimizi yarattı birini de siz yarattınız.”

“Doğru olan hepimizi yaratan tanrıya inanmaktır. Kendi yarattığınız sahte tanrıları yok edin.”

 

     Filmle ilgili birkaç hatırlatma:

     Yazının başlığına bakarak bunun bir dini film olduğu düşünülmemelidir. Ama kanaatime göre Allah’a ulaşmak için aracılara ihtiyaç olmadığını anlatması açısından “dini” filmlerden daha etkili bir sinema filmi. PK filmi, “bütün dinlerden bir dünya dini çıkarmak gibi bir fikri bilinçaltına işliyor” şeklinde de yorumlanabileceği unutulmamlıdır. Bazı sahneler sebebiyle çocuklara izlettirilmesi uygun değildir. Zaten filmin senaryosu ve mesajı yetişkinlere hitap ediyor.

     Bu hatırlatmalar çerçevesinde aşkın saflığını ve inancın yalınlığını anlatan PK filmini izlemenizi tavsiye ederim. İyi seyirler.

Muhammet YILMAZ

Öğretmen/Eğitimci-Yazar

https://twitter.com/muhammet_yilmaz