SEMİNER VE KONFERANSLAR
Tüm Seminerler için Tıklayınız.
FACEBOOK
TWİTTER
DUYURULAR

II. ULUSLARARASI ÖNCÜ ÖĞRETMENLER ZİRVESİ

Twitter'den Takip edebilirsiniz

Facebook Sayfamız

 

 

SINIF YÖNETİMİ VE SINIF İÇİ İLETİŞİMLE İLGİLİ ÖĞRETMENLERE PRATİK ÖNERİLER

SINIF YÖNETİMİ VE SINIF İÇİ İLETİŞİMLE İLGİLİ ÖĞRETMENLERE PRATİK ÖNERİLER

1. Sınıfınıza gülümseyerek girin, dik durun ve hepsinin duyabileceği gür bir ses tonuyla öğrencilerinizi güzelce selamlayın. İçeriye girdiğinizde eğer sınıfın düzeni öğrencilerin sizi duyamayacağı kadar bozuksa, bir süre bekleyip geldiğinizi fark etmelerini sağlayın ve sonra selamlayın.

2. Derse başlamadan önce sınıfınızda biraz dolaşın. Öğrencilerinize hal hatır sorun, birkaç tanesi ile özel olarak ilgilenin. Mümkün olduğunca fazla öğrenci ile göz teması kurmaya çalışın.

3. Öğrencilerinizin soru veya sorunları varsa onları makul bir süre mutlaka dinleyin, gerekli açıklamaları yapın, sorunlarının çözümü için elinizden geleni yapacağınızı söyleyin ve yapın. Yapmayacağınız veya başarabileceğinize inanmadığınız şeyleri sakın onlara söylemeyin.

4. Bir nesne, hareket, soru, cümle, fıkra veya ilgi çekici başka bir şeyle konuya dikkat çekerek derse başlayın. Sesiniz çok kötü olsa bile bir şarkı mırıldanmanın bile çok dikkat çekici olduğunu unutmayın.

5. Öğrencilere konunun zorluğundan, anlaşılmazlığından veya anlayamayacaklarından bahsetmeyin. Onlara, konuyu anlayabilecekleri ve öğrenebilecekleri ile ilgili motive edici cümleler kullanın.

6. Masanızda oturmayın, ayakta durun. Ara sıra sınıfın önünde sağa sola ve sıraların arasında gezinin. Bu hem öğrencilerin hoşuna gider, hem de sınıfı daha kolay kontrol etmenizi sağlar.

7. Dersin ortalarına doğru öğrencileriniz sıkılmış ve dikkatleri dağılmış olabilir. Konuyu değiştirip mizah ve eğlence ile onların dikkatini toplamalarına yardımcı olun. Öğrencilerin yerlerinden kalkıp hareket etmelerini sağlayacak küçük bir etkinlik yaparsanız çok daha iyi olur.

8. Sınıfta hem sizin hem de öğrencilerinizin kurallara ihtiyacınız var.  Kurallarınızı ihtiyaca göre ve öğrencilerinizle birlikte belirleyin. Mümkün olduğu kadar olumlu cümleler kurarak bunları ifade edin. Kurallarınız sayıca az ama mutlaka uygulanabilir olsun.

9. Sınıfta gördüğünüz olumsuzluklara hemen müdahale etmeyin, sabırlı olun. Eğer öğrencilerin istenmeyen davranışları öğrenmeye engel oluyorsa o zaman onu yönetmek için adım atın. Eğer yapılan davranış öğrenmeye engel değilse müdahale etmeyin. Yapacağınız her müdahalenin, dersin akışını bozacağını ve öğrencilerin dikkatini dağıtacağını unutmayın.

10. Hata yapsalar bile öğrencilerinize nazik ve saygılı davranın. “Hataları affetmem” anlayışından kurtulup “Hata yaparak doğru davranmayı öğrenecekler” anlayışına geçmeye gayret edin.

11. Davranışlarınızla öğrencilerinize sevginizi hissettirin, onlara zaman zaman "Sizi seviyorum" deyin. "Sizi seviyorum dersem şımarırlar" endişesinden kurtulun.

12. Özellikle sınıfta veya okulda, önceden yaşadığınız öğretmen-öğrenci ilişkileri ile ilgili ibretlik hikâyelerinizi öğrencilerinizle paylaşın. Hikâyeleriniz sizi tanımalarını, eğitime ve öğrenciye nasıl baktığınızı anlamalarını sağlar.

13. Öğrencilerinizden hem onlara karşı davranışlarınız hem de ders işleme şekliniz ile ilgili geri bildirim alın. Öğrencilerinizin sizi eleştirmesine fırsat verin ve bundan memnun olduğunuzu onlara ifade edin.

14. Sürekli olumsuz eleştirilerde bulunmak, arkadaşlarıyla karşılaştırmak, notla veya veliye haber vermekle tehdit etmek, alay etmek, asık suratlı olmanın öğrencinizle aranızdaki sağlıklı iletişimi engelleyeceğini unutmayın.

15. Öğrencilerinizin, düşüncelerini usulüne uygun olmak şartıyla, özgürce ifade edebileceklerine dair onlara güvence verin ve bunun için onlara imkân hazırlayın. Öğrencilerinizin fikirlerini hafife almayın, değersiz olduğunu düşünmeyin ve düşüncelerinden dolayı onları azarlamayın.

16. Soru sorduğunuzda hemen cevap vermelerini beklemeyin ve sorunuza hemen cevap vermek isteyen öğrencilere izin vermeyin. Onlara düşünmeleri için zaman tanıyın. Bir öğrenci sorunuza hemen cevap verdiğinde diğer öğrencilerin çoğunun düşünmeyi bırakacaklarını unutmayın.

17. Derse giriş ve çıkışlarda zamana mutlaka riayet edin. Derse zamanında girmeniz öğrencilerin gözünde samimiyetinizi ve saygınlığınızı artırır. Unutmayın, zil çaldığı halde derse devam edip teneffüslerinden harcayan öğretmenden öğrenciler nefret ederler.

18. Sınıfta öğrenmeyi sağlayacak kadar disiplini sağlayın. Disiplinin fazlası da azı da zarardır. Öğrenciler karşılarında, sınıfı yönetecek ve dersi işleyecek kadar disiplinli ama aynı zamanda sevimli bir öğretmen görmek isterler.

19. Öğrencilerinizin yaptığı güzel şeyleri; akademik başarılarını, nitelikli ödevlerini, güzel davranışlarını övün, onları takdir edin ve ödüllendirin.

20. Dersin sürekliliğini sağlayın. Dersin sürekliliğini sağlamak demek sadece ders işlemek demek değildir. Öğrencilerle şakalaşmak, güncel konulardan bahsetmek, arada bir oyun oynamak, bir şarkı söylemek de dersin bir parçasıdır. Ama unutmayın ki tamamen boş bırakılan bir öğrenci patlamaya hazır bir bomba gibidir; her an istenmeyen bir davranış yapmaya, arkadaşlarına veya sınıf eşyalarına zarar vermeye hazırdır.

21. Öğrenciler öğretmen sarrafıdırlar. Sadece kendiniz olun, asla yapmacık davranmayın. Samimi, fedakâr ve model bir öğretmenin öğrencileri üzerinde çok etkili olduklarını unutmayın.

25 Şubat 2015 / İstanbul

Muhammet YILMAZ

Öğretmen/Eğitimci-Yazar

https://twitter.com/muhammet_yilmaz

https://www.facebook.com/sayfamuhammetyilmaz/

www.muhammetyilmaz.com

Telif: Yazının tüm hakları http://www.muhammetyilmaz.com 'a aittir. Sayfa bağlantısı verilmek şartıyla haber niteliğinde paylaşılabilir ve yayınlanabilir.