SEMİNER VE KONFERANSLAR
Tüm Seminerler için Tıklayınız.
FACEBOOK
TWİTTER
Duyurular

----

İnstagram'dan Takip edebilirsiniz Twitter'dan Takip edebilirsiniz Facebook'dan Takip edebilirsiniz
-----

Muhammet Yılmaz'ın İstanbul Dışı Seminer ve Konferans Programlarından Bazıları

(Seminerlerin yeri konusu ile ilgili bilgi almak için iletişim bölümünden bilgi talep edebilirsiniz.)

 • 05 Mayıs 2017 Cuma-LEFKOŞE-KIBRIS
 • 29-30 Nisan 2017 Ctesi-Pazar-ORHANGAZİ
 • 08 Nisan 2017 Cumartesi-BURDUR
 • 08 Nisan 2017 Cumartesi-UŞAK
 • 07 Nisan 2017 Cuma-KÜTAHYA
 • 24 Mart 2017 Cuma-GÖLCÜK
 • 18 Mart 2017 Cumartesi-KIRŞEHİR
 • 11 Mart 2017 Cumartesi-SİNOP
 • 06 Ocak 2017 Cuma-SİİRT-KURTALAN
 • 24 Aralık 2016 Cumartesi-DİYARBAKIR
 • 16 Aralık 2016 Cuma-UZUNKÖPRÜ
 • 03 Aralık 2016 Cumartesi-ORDU
 • 26 Kasım 2016 Cumartesi-BARTIN
 • 19 Kasım 2016 Cumartesi-ERZİNCAN
 • 08 Eylül 2016 Perşembe-KOCAELİ
 • 02 Ağustos 2016 Salı-RİZE
 • 04 Haziran 2016 Cumartesi-ÇANAKKALE
 • 21-22 Mayıs 2016 Cumartesi-Pazar-ANKARA
 • 15 Mayıs 2016 Pazar-GÜMÜŞHANE
 • 14 Mayıs 2016 Cumartesi-BAYBURT
 • 07 Mayıs 2016 Cumartesi-SAMSUN
 • 06 Mayıs 2016 Cuma-GİRESUN
 • 30 Nisan 2016 Cumartesi-ZONGULDAK
 • 01 Nisan 2016 Cuma-NİĞDE

-----

Muhammet Yılmaz'ın İstanbul Seminer ve Konferans Programı

 • 19 Haziran 2017 Pazartesi-Etkili Öğretmenlik-BEYLİKDÜZÜ
 • 05 Nisan 2017 Çarşamba-Çivilizade KK-İnsan ve İslam-FATİH
 • 01 Nisan 2017 Cumartesi-DEM-İnsanın Varoluşu Bağlamında İki Kitap İki Resim Bir Lider-SÜLEYMANİYE
 • 31 Mart 2017 Cuma-31 Mart 2017 Cuma-Öğretmenin İnsan ve Eğitim Felsefesi-ARNAVUTKÖY
 • 25 Mart 2017 Cumartesi-YEKDER-Etkili Öğretmenlik Atölyesİ-ÜSKÜDAR
 • 04 Mart 2017 Cumartesi-DEM-Etkili Öğretmenlik Atölyesİ-SÜLEYMANİYE
 • 25 Şubat 2017 Cumartesi-DEM-Etkili Öğretmenlik Atölyesİ-SÜLEYMANİYE
 • 24 Şubat 2017 Cuma-Marmara Ünv. İlahiyat Fak.-Etkili Öğretmenlik-BAĞLARBAŞI-ÜSKÜDAR
 • 23 Şubat 2017 Salı- ÖYGM-Sınıf İçi Etkili İletişim-Zübeyde Hanım Hiz.İçi.Eğt.Enst-ATAŞEHİR
 • 21 Şubat 2017 Salı- ÖYGM-Sınıf İçi Etkili İletişim-Zübeyde Hanım Hiz.İçi.Eğt.Enst-ATAŞEHİR
 • 25 Ocak 2017 Çarşamba-EBSAD-Esenler Bilgi Evi-Çocuklara Neleri Öğretelim-ESENLER
 •  

-----


Konferans, Seminer ve Atölye Çalışmalarımızın ayrıntıları,

Amaç, İçerik ve Eğitim Süreçleri için tıklayınız 

Konferans, Seminer ve Atölye çalışması isteklerinizi
muallimmy@gmail.com e-posta adresine yazabilirsiniz.

 

Tazmanyalı Öğretmenlerden Eğitim Bakanına ve Okul Müdürlerine Mektup

Tazmanyalı Öğretmenlerden Eğitim Bakanına ve Okul Müdürlerine Mektup

Saygıdeğer bakanım ve sayın müdürüm. Öğretmenler günü vesilesiyle aramızdaki ilişkilerin doğru bir zemine oturması ve daha sağlıklı olabilmesi için size bu mektubu yazmaya karar verdik. Önce hepinize söylemek isteriz ki dünyanın en zor işini yapıyoruz; insanı eğitiyoruz. Bilmelisiniz ki biz de sizin gibi bir insanız. Bu dünyada yaşıyoruz, kendimize ait duygu ve düşüncelerimiz var. Bazen moralimiz bozulur bazen neşeli oluruz ama elimizden geldiği kadar kişisel durumumuzu ve sorunlarımızı işimize yansıtmamaya çalışırız.

Sayın bakanım, Eğitim Bakanlığı'nın yönetilmesi açısından en zor bakanlık olduğunun farkındayız, işiniz kolay değil. Bu sebeple size yardımcı olmak isteriz; alacağınız kararlarda, geliştireceğiniz programlar hakkında ve çıkaracağınız yönetmeliklerle ilgili bize de danışırsanız işinizin kolaylaşacağını garanti edebiliriz. Çünkü biz bu işin mutfağındayız ve sorunları bizzat yaşayarak görüyoruz. Emin olun bizim tespitlerimiz masa başındaki teorisyenlerin ve bürokratların görüşlerinden daha değerlidir. Bizi karar alma süreçlerine katmanızı ısrarla öneriyoruz.

Sizinle bazı konularda farklı algılara sahibiz ama mevkiinizin yüksekliği sesinizin daha yüksek çıkmasına sebep olduğu için sizin sesiniz duyuluyor, bizimki ise çoğu zaman dikkate alınmıyor. Böylece insanlar sizin haklı bizim ise haksız olduğumuzu düşünüyor. Gelin bazı önemli konuları tatlıya bağlayalım.

Aramızda işini iyi yapamayan, kendini geliştirmeyen bazı öğretmenler olduğunu kabul ediyoruz ama inanın çoğumuz fedakârca çalışıyoruz. Okulda derslere girmenin dışında çok fazla işimiz var ve bu işler okulda da bitmiyor. Sorumluluğunun farkında olan bir öğretmen en az dersler için harcadığı zaman ve enerjinin bir o kadarını da okuldaki ders dışı çalışmalara ve dersle ilgili evindeki hazırlıklara ayırıyor.

Zaman zaman aldığımız ücreti diğer memurlarla karşılaştırıyorsunuz. Herkesin emeğinin karşılığını alması gerektiğini düşünüyoruz ama bizim de diğerlerinden farklı bir yanımızın olduğunu görmelisiniz; biz öğretmenler hem bedenen hem de zihnen çok yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Sınıftaki bir öğretmen ders işlerken aynı anda onlarca işi birbirine uyumlu hale getirip yürütmeye gayret eder. Bu arada zihni de bedeni de çok yorulur ve erken yıpranır. Bu sebeple öğretmen maddi ve manevi daha iyi bir hayat standardını ve daha yüksek bir statüyü hak etmektedir. Sizden öğretmenin statüsünü yükseltecek icraatlar bekliyoruz.

Yaz tatilimiz herkesin olduğu gibi sizin de bazen dilinize takılıyor. Çalışanların zaten yıllık bir ay tatili var. Bizim yaz tatilimiz en fazla iki ay sürüyor, yani herkesin zannettiği gibi üç ay tatil yapmıyoruz. Bildiğiniz gibi buna da biz karar vermiyoruz. Siz planlama yapıp okulların açık olduğu gün sayısını artırırsanız bizim de görevimizin başında olacağımızdan emin olabilirsiniz. Ama şunu da bilmelisiniz ki ruhen ve bedenen çok yorulan öğretmenler iyi bir tatili de hak etmektedirler.

Öğretmenler olarak kendimizi yenileyip geliştirmemiz gerektiğinin farkındayız. Bu sebeple bize kaliteli hizmet içi eğitim vermenizi istiyoruz. Ne zaman yapmak isterseniz, bize katkı sağlayacak hizmet içi eğitime seve seve katılmaya hazırız yeter ki  kaliteli olsun. Ama lütfen başka yerlerden kopyala yapıştır yaptıkları yazıları slayttan okuyan eğitimcileri bize göndermeyiniz. Bunun hem bize hakaret hem de bir kaynak israfı olduğunu bilmelisiniz. İçimizde kendini çok iyi yetiştirmiş arkadaşlarımız var. Lütfen hizmet içi eğitim faaliyetlerinde onları değerlendiriniz, hizmet içi eğitimleri öğretmenlerin bilgi ve tecrübelerini paylaşabilecekleri bir şekilde, atölye çalışmaları olarak planlayınız.

Saygıdeğer bakanım, ders programlarımızın çoğu ihtiyaca cevap vermiyor ve haftalık ders saatleri ile uyumlu değil. Birçok dersin programı çok geniş tutulmuş, haftalık ders saatleri konuları yetiştirmek için yeterli olmuyor. Bu sorunu ders saatlerini artırarak değil ders programlarını sadeleştirerek çözmeniz daha doğrudur. Zira haftada kırk saat zorla sınıfın içine tıkılan öğrencilerin durumunu da düşünmek zorundayız. Öğrencilerimizin sınıfın dışında farklı yöntem ve tekniklere eğitim görmeleri gerektiğini düşünüyoruz. Onların yeteneklerini keşfedecekleri, becerilerini geliştirecekleri rahat eğitim ortamları ve programlarının acilen işler hale getirilmesi gerekmektedir.

Sayın bakanım, sizinle konuşup dertleşeceğimiz çok konu var ama bu mektupta sizden son olarak okul yöneticilerini atarken sadece bilgilerine bakarak değil, liderlik ve yönetim becerilerini de göz önünde bulundurarak ve atanmak istedikleri okulla ilgili projelerini değerlendirerek atayınız. Liyakate göre ve işinin ehli müdürler atamadıkça okulları düzeltmenizin pek mümkün olmadığını size âcizane hatırlatmak isteriz.

Sayın müdürüm, birkaç konuyu da sizinle paylaşmak istiyoruz. Biliyorsunuz siz de bir öğretmendiniz; her işi mükemmel yapamaz ve her şeyi de zamanında yetiştiremezdiniz ama müdürünüzün size anlayışlı davranmasını beklerdiniz. İşte şimdi bize karşı tavırlarınızdan önce aynaya bakmanızı, kendinizi öğretmenliğe geri dönmüş olarak görmenizi ve bize öyle davranmanızı istiyoruz. Sizden kanun ve yönetmelikleri ihlal etmenizi istemiyoruz. Ayrıca işgüzarlık yapıp da kanun ve yönetmeliklerde bile olmayan görevleri yerine getirmesini isteyerek öğretmenin işini daha da zorlaştırmamanız gerekir diye düşünüyoruz.

Sayın müdürüm, sorumluluklarınızın çok olduğunu, insanları yönetmenin zor olduğunu biliyoruz ama makam sahibi olmanız sizin de bir öğretmen olduğunuz gerçeğini size unutturmasın lütfen. Biz öğretmenler, müdür olduğunuzda işiniz gereği bazı davranışlarınızın değişmesini anlayışla karşılarız ama bir insan olarak bize karşı tutumlarınızı değiştirmenizi asla makul karşılamadığımızı bilmenizi isteriz. Kendinizi bir insan olarak öğretmenden üstün gören davranışlarınıza öğretmenlerin gülümseyerek karşılık verdiklerini bilmenizi isteriz.

Sayın müdürüm biz temiz, bakımlı ve temel ihtiyaçları karşılanmış bir okulda görev yapmak istiyoruz. Bize teknolojik gelişmelere uygun ders araç ve materyallerini kullanabileceğimiz imkânlar sağlamanızı istiyoruz. Ama bunlardan da önemlisi sizi bir eğitim yöneticisi, okulun lideri olarak görmek istiyoruz. Okulun bakım ve onarımı için harcadığınız enerjiyi eğitimin kalitesi için de harcamanızı istiyoruz. Bu bağlamda öğretmenlerin kendini geliştirmeye ne kadar ihtiyacı varsa sizin de buna muhtaç olduğunuzu lütfen unutmayınız.

Öğretmenler adına bir öğretmen arkadaşınız.

Muhammet YILMAZ

Öğretmen-Eğitimci-Yazar

Web: www.muhammetyilmaz.com

Twitter: https://twitter.com/muhammet_yilmaz